Roboty drogowe wymagają odpowiednich oznaczeń, a w razie konieczności także zmiany organizacji ruchu na czas realizowania projektu. Jest to niezwykle istotne, bo pozwala zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom drogi oraz osobom, którym zlecone zostało wykonanie prac. Jak oznakować roboty drogowe? Poznaj podstawowe zasady.
Gdzie można znaleźć zasady oznakowania robót drogowych?
Informacji dotyczących oznakowania robót drogowych i organizacji ruchu podczas wykonywania prac szukaj w aktach prawnych takich jak Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. Zapoznaj się z nimi szczegółowo, zanim rozpoczniesz planowanie jakichkolwiek prac na drodze.
Jak powinno wyglądać oznakowanie robót drogowych?
Do oznakowania robót drogowych powinieneś użyć znaków i urządzeń bezpieczeństwa ruchu, które są dobrze widoczne nie tylko w dzień, ale także w nocy. Ponadto sposób, w jaki umieścisz oznaczenia, musi być zgodny z zasadami zawartymi w instrukcji o znakach drogowych i urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego.Pamiętaj przy tym, że wielkość znaków, jakie wykorzystasz do oznaczenia robót, muszą być o jeden rozmiar większe, od tych zastosowanych na danej drodze na której będą odbywać się prace. Pozostałe znaki, jeśli nie mają zastosowania w danym momencie, powinny być przekreśleone specjalną taśma czarno pomarańczową lub zdementowane. Jeśli konieczne jest wygrodzenie strefy robót, zastosuj zapory drogowe i tablice prowadzące. Jeśli strefa prac została wydzielona od strony najazdu, konieczne jest umieszczenie żółtych świateł ostrzegawczych, sygnalizujących zmianę toru jazdy. W sytuacji, gdy przejazd jest niemożliwy i droga zostaje zamknięta, umieść czerwone światła ostrzegawcze. Znaki oraz urządzenia oznakowania tymczasowego umieszczone na drodze powinny być usuwane lub przenoszone wraz z postępem prac.
Obecnie na rynku występuje szereg dodatkowych urządzeń, które wspomagają oznakowanie tymczasowe na drogach. Możemy stosować wszelkiego rodzaju wygrodzenia, seperatory ruchu, siatki z elementami odblaskowymi, barierki harmonijkowe, tablice kierujące, tablice uchylne, lampy flash, fale świetlne, tablice wczesnego ostrzegania, przyczepki ze strzałami świetlnymi. Wszystko to znajdziesz u nas na sklepie.
O czym należy pamiętać, tworząc projekt organizacji ruchu?
Czasowa organizacja ruchu to rodzaj organizacji ruchu opracowywany na potrzeby prac (nie tylko budowlanych) w pasie drogowym. Taka organizacja ruchu wymagana jest w praktyce zawsze, gdy z robotami ingeruje się w pas drogowy lub bezpośrednio na niego wpływa.
Projekt organizacji ruchu musi być zgłoszony i zatwierdzone w jednostce administrującej daną drogę.
Tworząc projekt organizacji ruchu, należy pamiętać, że na drogach krajowych musi być zapewniona możliwość przejazdu z prędkością do 60 km/h, natomiast w przypadku autostrad jest to odpowiednio 80 km/h. Ponadto odcinek, na którym ruch zostanie ograniczony, nie powinien być dłuższy niż 500 m, a minimalna szerokość pasa ruchu nie może być mniejsza niż 3 metry.