Jak sprawdzić legalność znaku drogowego w Polsce?

Jak sprawdzić legalność znaku drogowego? Warto zadać sobie to pytanie zwłaszcza w obliczu wzrostów cen mandatów. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie znaki są wykonane zgodnie z obowiązującymi normami lub nie posiadają obowiązkowego znaku CE, a więc niektóre nie mogą być podstawą do karania.

Znaki drogowe w Polsce

Oczywiście znaki drogowe są na drogach konieczne. Stosowanie się do nich wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy muszą zwracać na nie uwagę, a zarządcy dróg dbać o ich infrastrukturę. 

Jak sprawdzić legalność znaku drogowego? Wskazówki na ten temat znaleźć można w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach. Znajduje się tam szczegółowy opis wymogów stosowania i lokalizowania znaków drogowych. Zgodnie z nimi znak musi znajdować się w odległości 0,5-2 m od krawędzi drogi. Jego minimalna wysokość to 2 metry od poziomu drogi. Co ciekawe, przepisy określają także minimalny odstęp między kolejnymi znakami. W przypadku dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h jest to na przykład 50 metrów.

Jak sprawdzić legalność znaku drogowego?

Rozporządzenie informuje nawet, pod jakim kątem tarcza znaku drogowego powinna być ustawiona w stosunku do osi jezdni. Dzięki temu znaki są dobrze widoczne niezależnie od ukształtowania terenu. Jeśli są zamontowane w sposób nieprawidłowy, kierowca pojazdu może ich nie zauważyć i nie przyjąć ewentualnego mandatu.

Niewiele osób wie, że znaki drogowe mają ściśle określony kształt, wymiary i kolorystykę. Przepisy określają także wielkość i krój liter na znaku czy stopień jego odblaskowości w zależności od klasy drogi na jakiej są zastosowane. Jeśli znaki są utrzymane w innej barwie, czy kształcie nie są legalne. Tak jest w przypadku pomarańczowych znaków ostrzegawczych przed przejściem dla pieszych. Powinny być one żółte. Tymczasem są niekiedy stosowane przez osoby, które nie znają aktualnych przepisów. Na polskich drogach spotykamy często znaki, które są zniszczone, zardzewiałe, ale przede wszystkim są nieodblaskowe lub straciły już blask i powinny być wymienione na nowe. 

Najważniejszą sprawą decydującą o legalności i właściwie wykonanym znaku jest posiadanie certyfikatu CE dla wyrobów budowlanych, a takim jest też znak drogowy, który jest na stałe wbudowany. Świadczy o tym naklejka, która znajduje się z tyłu znaku. Są tam informacje wymagane do zamieszczenia określona w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG - producent, niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu, zamierzone zastosowanie, nr Deklaracji, Nr normy 

Również Załącznik Dziennika Ustaw do nr 220, poz. 2181z dnia 23 grudnia 2003 r., opisującego "Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach" określa wymagane informacje wymagane do zamieszczenia: Producent, typ folii, data produkcji

Często są podawane dodatkowe informacje jak: symbol znaku, grubość blachy, rozmiar, data produkcji, kontroli jakości, nr zamówienia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl