Jak wyglądają znaki informacyjne i do czego służą? Odpowiadamy

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wykazać się odpowiednią znajomością znaków drogowych. Dotyczy to więc nie tylko kierowców, ale też np. pieszych czy rowerzystów. Chcielibyśmy zatem pomóc Ci zdobyć odpowiednią wiedzę. Tym samym poniżej podpowiemy Ci, jak wyglądają znaki informacyjne i do czego one służą. Okazuje się bowiem, że podczas poruszania się są one szczególnie przydatne i pozwalają zachować porządek ruchu. Przekłada się to również na względy bezpieczeństwa.

czytaj całość »
Ograniczenia prędkości w Polsce – sprawdź, ile możesz jechać

Okazuje się, że przekroczenie dozwolonej prędkości jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń. Czasami wynika to z nieznajomości przepisów, które są na bieżąco nowelizowane. Właśnie dlatego powstał dzisiejszy wpis, w którym zobrazujemy, jak aktualnie przedstawiają się ograniczenia prędkości w Polsce. To pozwoli Ci stać się świadomym kierowcą.

czytaj całość »
Jakie oznaczenia przeciwpożarowe wyróżniamy? Poznaj najważniejsze

Oznaczenia przeciwpożarowe są bardzo ważnymi znakami w przestrzeni publicznej. Mogą one bowiem pomóc w ochronie przed pożarem, a w razie wypadku – w organizacji ewakuacji. Tak naprawdę istnieje kilka rodzajów takich symboli. Poniżej wyjaśniamy, jakie konkretne znaki wyróżniamy oraz jak należy je interpretować.

czytaj całość »
Rodzaje znaków bezpieczeństwa – co musisz o nich wiedzieć? Sprawdź, czy znasz wszystkie!

Zgodnie z przepisami prawa znaki bezpieczeństwa stosuje się we wszystkich miejscach użyteczności publicznej i ich otoczeniu. Ich kształty, symbole i kolory są ściśle regulowane przez normy. Muszą być tworzone w taki sposób, by ich przekaz był jasny dla wszystkich osób, które na nie spojrzą. To jeden z elementów, który ma zapewnić bezpieczeństwo w niemal każdej przestrzeni. Jakie rodzaje znaków bezpieczeństwa są dostępne na rynku i jaki jest cel ich stosowania? W dzisiejszym wpisie rozwiejemy Twoje wątpliwości w tej kwestii.

czytaj całość »
Jak oznakować drogę wewnętrzną? Poznaj fachowe porady!

Jesteś zarządcą drogi wewnętrznej? Choć według polskiego prawa nie musi być ona oznakowana, to jednak warto o to zadbać. Dzięki temu zatroszczysz się o bezpieczeństwo uczestników ruchu. W końcu to Ty odpowiadasz zarówno za stan nawierzchni, jak i za znajdujące się tam znaki. Zastanawiasz się nad tym, jak poprawnie oznakować drogę wewnętrzną? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

czytaj całość »
Jak zamontować słupek parkingowy? Sprawdź, jakie to proste!

Po drogach porusza się coraz więcej pojazdów. Tym samym rośnie więc problem z dostępnością miejsc parkingowych. Aby uniknąć czasochłonnego szukania wolnej przestrzeni do pozostawienia auta, wiele osób decyduje się na wykupienie miejsca parkingowego. Jak jednak zabezpieczyć je przed niepożądanymi gośćmi? To bardzo proste – wystarczy zamontować odpowiednią blokadę. Należy jednak przy tym pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego wpisu. Odpowiemy w nim przede wszystkim na pytanie o to, jak zamontować słupek parkingowy.

czytaj całość »
Znaki kolejowe – co oznaczają? Tłumaczymy

Z pewnością zauważyłeś, że różnego rodzaju oznaczenia pojawiają się nie tylko przy drogach, po których poruszają się samochody, ale również przy torach kolejowych. Tego typu wskaźniki przeznaczone są dla maszynisty kierującego pociągiem. Dokładny wygląd takich symboli określony jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 18 lipca 2005 r. Zastanawiasz się nad tym, co oznaczają znaki kolejowe? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

czytaj całość »
Czy każdy może postawić znak drogowy i kto jest właścicielem drogi?

Znaki drogowe stanowią nieodłączne elementy przestrzeni publicznej, jak i również prywatnej. To właśnie dzięki nim możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa uczestników ruchu samochodowego oraz pieszych. O ile sama obecność oznaczeń nie budzi wątpliwości, o tyle zastanawia, kto odpowiada za ich umiejscowienie w danych lokacjach. Czy każdy może postawić znak drogowy? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

czytaj całość »
Jak sprawdzić legalność znaku drogowego w Polsce?

Jak sprawdzić legalność znaku drogowego? Warto zadać sobie to pytanie zwłaszcza w obliczu wzrostów cen mandatów. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie znaki są wykonane zgodnie z obowiązującymi normami lub nie posiadają obowiązkowego znaku CE, a więc niektóre nie mogą być podstawą do karania.

czytaj całość »
Jak oznakować roboty drogowe – typowy schemat

Roboty drogowe wymagają odpowiednich oznaczeń, a w razie konieczności także zmiany organizacji ruchu na czas realizowania projektu. Jest to niezwykle istotne, bo pozwala zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom drogi oraz osobom, którym zlecone zostało wykonanie prac. Jak oznakować roboty drogowe? Poznaj podstawowe zasady.

czytaj całość »
Znaki dla rowerzystów - jak powinny wyglądać?

Każda ścieżka rowerowa, szlak turystyczny, jak i ulica powinny być odpowiednio oznakowane. W tych miejscach dochodzi bowiem do wzmożonego ruchu, a rowerzyści, tak jak kierowcy samochodów mogą osiągać znaczne prędkości. Znaki dla rowerzystów powinny wpływać na ich bezpieczeństwo podczas jazdy i ułatwiać im sprawne przemieszczanie się. O jakich znakach dokładnie mowa? O czym powinny informować i gdzie możesz je kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Czytaj dalej!

czytaj całość »
Znaki ostrzegawcze drogowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Znak drogowy pełni ważną rolę w ruchu drogowym. To, jakie ma on znaczenie i w jaki sposób powinni zachować się kierowcy i piesi, którzy go widzą, zostało określone w przepisach prawnych. Wyróżnia się znaki poziome i znaki pionowe. Jednym z rodzajów tych drugich są znaki ostrzegawcze drogowe. Czy wiesz, na czym polega ich istota? Oto garść najważniejszych informacji, które Ci ją przybliżą. 

czytaj całość »
Oznakowanie lasów – dlaczego jest tak ważne? Wyjaśniamy

Las jest wyjątkowym miejscem. Dominuje w nim zieleń, a także błoga cisza. Jest miejscem idealnym na relaks, ale także domem wielu zwierząt i roślin. Ludzie przebywający w lesie powinni zachowywać się odpowiedzialnie. Należy bowiem robić wszystko, by nie zakłócać spokoju jego mieszkańców a jednocześnie czuć się bezpiecznie. Czasami konieczne jest więc odpowiednie oznakowanie lasów. Dobrze widoczny znak jest świetnym nośnikiem informacji. Gdzie i kiedy warto postawić taką sygnalizację? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!

czytaj całość »
Jakie są dopuszczalne prędkości w Polsce? Sprawdź koniecznie!

Będąc kierowcą, oprócz umiejętności prowadzenia samochodu, masz obowiązek znać przepisy, które wynikają z kodeksu drogowego. Jest to konieczne, aby uniknąć wypadku, a także zapewnić zarówno sobie, jak i pieszym bezpieczeństwo na drodze. Sprawdź, jakie są aktualne dopuszczalne prędkości w Polsce i stosuj się do tych wymogów.

czytaj całość »
Wzory znaków i sygnałów drogowych w Polsce – warunki techniczne i sposób umieszczania

Znajomość znaków drogowych to absolutny obowiązek każdego uczestnika ruchu, zwłaszcza kierowców. Określają one zasady poruszania się po drodze, informują o niebezpieczeństwach, a także pomagają w orientacji w terenie. Znaczenie oraz zakres obowiązywania wzorów znaków i sygnałów drogowych w Polsce określone jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Zawiera ono także szczegółowe uwarunkowania ich wykonania i stosowania w ruchu ulicznym, takie jak m.in. wymiar, widoczność, barwa, wielkość napisów, zastosowane czcionki, piktogramy, ramki, rodzaj folii ale również zasady umieszczania na drodze. Pokrótce je omówimy.

czytaj całość »
Rodzaje znaków drogowych – podstawowe informacje, które każdy powinien znać

W ruchu drogowym obowiązuje szereg różnorodnych symboli, które mają na celu ułatwić komunikację. Spełniają one również funkcje informacyjne i zapewniają użytkownikom dróg bezpieczeństwo. Nie każdy jednak wie, jakie są rodzaje znaków drogowych. Dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się je przybliżyć. Pokrótce je omówimy, dzięki czemu z łatwością je rozpoznasz. 

czytaj całość »
Wymiary znaków drogowych i stosowane folie – czy wiesz, jak je właściwie dobrać?

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to kwestia, od której zależy twoje zdrowie i życie. Dlatego obowiązują ściśle określone zasady, które mają zapewnić porządek w poruszaniu się po drogach. Wymiary znaków drogowych i folie, które poprawiają ich widoczność, to niezwykle ważne kwestie. Nie można postawić ich ot tak sobie, lecz muszą one spełniać określone kryteria. Muszą mieć określony kształt, wymiar, kolor, rodzaj i wielkość zastosowanej czcionki. Sposób umieszczania w poboczu również jest regulowane przepisami. Mają przecież ułatwić widoczność i sprawić, że przemieszczanie się będzie łatwe i bezpiecznie.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl