Elementy odblaskowe na jezdni – co oznaczają i do czego służą?

Elementy odblaskowe na jezdni uzupełniają oznakowanie poziome, które codziennie widzisz na drodze. Co oznaczają, do czego służą i czy są ważniejsze niż inne znaki na jezdni? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w kolejnych akapitach naszego tekstu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Czym są znaki poziome?

Patrząc na to, co napisane jest w kodeksie drogowym, można napisać, że znakami drogowymi, poziomymi są umieszczone na nawierzchni linie ciągłe lub przerywane. Mogą być one pojedyncze lub podwójne. Do znaków poziomych należą strzałki, napisy (STOP), symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc na drodze oraz punktowe elementy odblaskowe. W skrócie – to wszystkie oznaczenia, które masz na jezdni – w tym przejście dla pieszych czy oznaczenie drogi dla autobusów.

Co jest ważniejsze – znak pionowy czy poziomy?

Wiele osób twierdzi, że znaki pionowe – na przykład STOP czy zakaz wyprzedzania są ważniejsze niż oznakowanie jezdni, gdzie widać napis STOP czy też podwójna linia ciągła, zabraniająca przejeżdżania na drugi pas. Nie wiadomo, skąd pochodzi taka interpretacja, jednak jest ona błędna. Zasady pierwszeństwa w stosowaniu się do poleceń osób oraz wskazań znaków i sygnałów drogowych są określone w art. 5 ust 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym i nie ma tam słów o bardziej ważnych znakach pionowych czy poziomych.

Elementy odblaskowe na jezdni – do czego służą?

Elementy odblaskowe na jezdni uzupełniają oznakowanie poziome, o którym przeczytałeś wcześniej. To właśnie dzięki nim, szczególnie podczas złej pogody i w nocy, nie przegapisz linii oznaczającej „zakaz wyprzedzania” czy nie zjedziesz na pobocze, na którym może poruszać się pieszy bądź rowerzysta. Do najbardziej znanych oznakowań poziomych należy PEO. Są to punktowe elementy odblaskowe. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszesz hasło: PEO, to zobaczysz, że występują one w kolorze białym, żółtym i czerwonym. Oznakowania poziome – zgodnie z definicją z Kodeksu Drogowego – informują, w jaki sposób należy poruszać się po jezdni. Niezwykle ważna jest także ich funkcja ostrzegawcza, o której pisaliśmy wcześniej. Do grupy oznakowań poziomych należą farby drogowe, taśmy do naklejania, szablony, PEO zwane również kocimi oczkami. Jeśli potrzebujesz tego rodzaju oznakowania, to rozmaite jego elementy czekają na Ciebie w ofercie naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl