Jak oznakować drogę wewnętrzną? Poznaj fachowe porady!

Jesteś zarządcą drogi wewnętrznej? Choć według polskiego prawa nie musi być ona oznakowana, to jednak warto o to zadbać. Dzięki temu zatroszczysz się o bezpieczeństwo uczestników ruchu. W końcu to Ty odpowiadasz zarówno za stan nawierzchni, jak i za znajdujące się tam znaki. Zastanawiasz się nad tym, jak poprawnie oznakować drogę wewnętrzną? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

Jak oznakować drogę wewnętrzną?

Droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną, ponieważ znajduje się na terenie prywatnym. Przykładem takiego miejsca jest np. droga osiedlowa. Co ważne, według panującego w Polsce prawa, na takiej drodze nie obowiązują przepisy ruchu drogowego.

Znaki D-46 i D-47

Najczęściej wybieranymi modelami znaków, które wykorzystywane są do oznakowania drogi wewnętrznej, są D-46 i D-47. Oznaczają ni mniej, ni więcej, jak „Droga wewnętrzna” i „Koniec drogi wewnętrznej”. Te znaki wskazują wyjazd i wjazd na teren, na którym zasady poruszania się wyznacza właściciel. To Ty powinieneś opracować projekt zasad poruszania się, na który powinny zgodzić się odpowiednie instytucje.

Znaki D-52 i D-53

Znak D-52 oznaczający „Strefę ruchu” i D-53 znaczący jej koniec, są stosunkowo nowe. Na tego typu tabliczki powinieneś zdecydować się w sytuacji, gdy chcesz dać kierowcom znać, że na Twojej drodze obowiązują wszystkie zasady kodeksu drogowego. Właściwymi znakami powinieneś oznaczyć zarówno wjazd, jak i wyjazd ze swojego terenu.

Znaki D-40 i D-41

Jeżeli chcesz wykorzystać znak „Strefa ruchu” i zależy Ci na tym, aby na Twoim terenie obowiązywały zasady panujące w strefie zamieszkania, musisz zaopatrzyć się w znaki D-40 i D-41. Dzięki temu jasno zaznaczysz, że na tej drodze piesi mają bezwzględne pierwszeństwo, a kierowcy mogą parkować wyłącznie w wyznaczonych do tego strefach. Tak samo, jak w przypadku innych tabliczek, te także musisz umieścić zarówno na drodze wjazdowej, jak i wyjazdowej.

Wiedząc, jak poprawnie oznakować drogę wewnętrzną, zadbasz o bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników ruchu. Wszystkie wymienione wyżej produkty – oraz jeszcze więcej – znajdziesz w asortymencie naszego e-sklepu. Jako profesjonaliści oferujemy Ci specjalistyczne znaki, konstrukcje drogowe, oświetlenie, a nawet elementy małej architektury. Z naszą pomocą sprawisz, że zarządzany przez Ciebie teren będzie nie tylko bezpieczny, ale także estetyczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl