Jak wyglądają znaki informacyjne i do czego służą? Odpowiadamy

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wykazać się odpowiednią znajomością znaków drogowych. Dotyczy to więc nie tylko kierowców, ale też np. pieszych czy rowerzystów. Chcielibyśmy zatem pomóc Ci zdobyć odpowiednią wiedzę. Tym samym poniżej podpowiemy Ci, jak wyglądają znaki informacyjne i do czego one służą. Okazuje się bowiem, że podczas poruszania się są one szczególnie przydatne i pozwalają zachować porządek ruchu. Przekłada się to również na względy bezpieczeństwa.

Do czego służą znaki informacyjne?

Zgodnie ze swoją nazwą znaki informacyjne odpowiadają za przekazywanie informacji niezbędnych podczas poruszania się po drodze. Mogą one dotyczyć samej drogi – jej typu oraz sposobu korzystania z niej – jak i obiektów znajdujących się przy niej bądź też w jej pobliżu. Ich znajomość pozwala zatem zastosować się do uzyskanej instrukcji i tym samym zapewnić porządek ruchu. Ma to duże znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Wyróżniamy aż 68 znaków informacyjnych. Oznacza się je dużą literą D oraz odpowiednią cyfrą.

Jak wyglądają znaki informacyjne?

Znaki informacyjne w całej Europie są takie same. Jak zatem wyglądają? W tym wypadku trudno o jednolitość. Mogą one bowiem przyjmować kształt prostokąta, rombu czy też kwadratu. Różnorodność obowiązuje także w odniesieniu do symboli. Są one białe, czarne, czerwone bądź żółte. Umieszcza się je natomiast na białym bądź niebieskim tle. Zauważa się również pewne wyjątki, takie jak np. znak D-54 lub D-55. Jest to symbol zielonego auta w zielonym kole. Wyznacza on strefy czystego transportu. Dopełnieniem znaków informacyjnych są tabliczki z symbolami T. Umieszcza się je wtedy, kiedy dany znak ma dotyczyć poszczególnej grupy pojazdów bądź też konkretnej pory dnia.

Czy teraz już wiesz, jak wyglądają znaki informacyjne i jaka jest ich rola? Być może więc koniecznością jest ich zastosowanie na utworzonej przez Ciebie drodze bądź osiedlu. Wszystko to, czego do tego potrzebujesz, znajdziesz w naszym e-sklepie. Mamy dla Ciebie zarówno wszystkie znaki informacyjne, jak i tabliczki do znaków T. To pozwoli Ci przekazać niezbędne informacje wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, co zapobiegnie powstaniu zbędnego chaosu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl