Jakie oznaczenia przeciwpożarowe wyróżniamy? Poznaj najważniejsze

Oznaczenia przeciwpożarowe są bardzo ważnymi znakami w przestrzeni publicznej. Mogą one bowiem pomóc w ochronie przed pożarem, a w razie wypadku – w organizacji ewakuacji. Tak naprawdę istnieje kilka rodzajów takich symboli. Poniżej wyjaśniamy, jakie konkretne znaki wyróżniamy oraz jak należy je interpretować.

Międzynarodowe oznaczenia przeciwpożarowe

Oznaczenia przeciwpożarowe – zwane również znakami ppoż – mogą różnić się w zależności od kraju, w którym przebywamy. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne podstawowe symbole, które są rozpoznawalne na całym świecie. Są to między innymi:
znak "Exit" (Wyjście ewakuacyjne), który wskazuje drogę do najbliższego bezpiecznego wyjścia. Znaki te powinny być umieszczone w widocznych miejscach, tak aby można je było szybko odnaleźć;
znak "No smoking" (Zakaz palenia), czyli zabrania się palenia – pojawia się on głównie na tablicach informacyjnych;

znak "Fire extinguisher" (Gaśnica), który oznacza, że w pomieszczeniu znajduje się gaśnica. Powinna ona być umieszczona w widocznym miejscu, aby każdy mógł ją szybko znaleźć w razie potrzeby.

Oznaczenia przeciwpożarowe w Polsce

Poza wymienionymi wyżej znakami, które można spotkać na całym świecie, warto również wspomnieć o symbolach, które często widujemy w naszym codziennym życiu w Polsce. Ich znaczenie powinno być znane nam wszystkim. W razie pożaru ta wiedza może bowiem uratować czyjeś zdrowie i życie.

Znak miejsca zbiórki do ewakuacji

Symbol, który oznacza miejsce, w którym ludzie mogą się schronić w razie niebezpieczeństwa pożaru. Znaki te są umieszczane w różnych miejscach publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, urzędy i inne budynki użyteczności publicznej. Są one bardzo ważne, ponieważ pomagają zorientować się, gdzie należy się udać, aby uchronić się przed zagrożeniem.

Znaki "Droga pożarowa", "Brama pożarowa" i "Dojazd pożarowy"

Symbole te oznaczają drogi i wjazdy, które mają pomóc straży pożarnej w dotarciu do pożaru. Miejsc oznaczonych tymi znakami nie należy zastawiać autem, gdyż może to utrudnić strażakom pracę, a ostatecznie udzielenie pomocy poszkodowanym i ugaszenie ognia.

Szukasz specjalistycznych oznaczeń ppoż? W takim razie serdecznie zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty! W asortymencie naszego sklepu znajdziesz bowiem szeroki wybór znaków i tabliczek w konkurencyjnych cenach. Zapraszamy do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl