Jakie są dopuszczalne prędkości w Polsce? Sprawdź koniecznie!

Będąc kierowcą, oprócz umiejętności prowadzenia samochodu, masz obowiązek znać przepisy, które wynikają z kodeksu drogowego. Jest to konieczne, aby uniknąć wypadku, a także zapewnić zarówno sobie, jak i pieszym bezpieczeństwo na drodze. Sprawdź, jakie są aktualne dopuszczalne prędkości w Polsce i stosuj się do tych wymogów.

Dotychczasowe dopuszczalne prędkości 

Jeszcze do czerwca tego roku przepisy mówiły jasno, jaka prędkość jest dozwolona, kiedy jedziesz samochodem w dzień i w nocy. W terenie zabudowanym było to 50 km/h za dnia, czyli od godziny 5:00 do 23:00 i 60 km/h nocą (od 23:00 do 5:00). Dodatkowo w strefie zamieszkania, bez względu na porę dnia, ograniczenie prędkości wynosi 20 km/h. Natomiast poza terenem zabudowanym wolno przemieszczać się w znacznie wyższym progu prędkości, który wynosi aż 90 km/h.

Powyższe przepisy były egzekwowane do czerwca 2021 roku. Jest to istotna data, ponieważ to właśnie wtedy zmienił się przepis między innymi dotyczący dozwolonej prędkości. Co uległo zmianie? 

Aktualne dopuszczalne prędkości w Polsce

Od niedawna została wprowadzona zmiana w przepisach drogowych. Postanowiono ujednolicić ograniczenie dotyczące dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Od czerwca bieżącego roku można w nim jeździć nie więcej niż 50 km//h bez względu na porę dnia. 

Nowy przepis — piesi na drodze 

Dodatkowo pojawił się także nowy zapis. Dotyczy on pierwszeństwa w ruchu drogowym przed przejściem dla pieszych. Od niedawna, jeśli przy pasach pojawi się pieszy, nawet jeśli jeszcze nie wejdzie na jezdnię, należy bezwzględnie ustąpić mu pierwszeństwa. W przypadku niefortunnego zdarzenia będzie brane pod uwagę, czy kierowca chciał przepuścić osobę na przejściu. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bardzo ważny przepis, o którym powinieneś pamiętać, a istnieje od jakiegoś czasu, dotyczy przekroczenia prędkości na terenie zabudowanym. Jadąc za szybko o ponad 50 km/h możesz zostać srogo ukarany. Taryfikator przewiduje za to 10 pkt karnych i mandat w wysokości od 400 do 500 zł. Jednak w niektórych przypadkach możesz nawet stracić prawo jazdy aż na trzy miesiące!

Jak widzisz, nie warto się spieszyć. Za to koniecznie sprawdzaj co jakiś czas czy przepisy nie uległy zmianie. To bardzo ważne, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z jego konsekwencji. Bądź zawsze na bieżąco.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl