Oznakowanie lasów – dlaczego jest tak ważne? Wyjaśniamy

Las jest wyjątkowym miejscem. Dominuje w nim zieleń, a także błoga cisza. Jest miejscem idealnym na relaks, ale także domem wielu zwierząt i roślin. Ludzie przebywający w lesie powinni zachowywać się odpowiedzialnie. Należy bowiem robić wszystko, by nie zakłócać spokoju jego mieszkańców a jednocześnie czuć się bezpiecznie. Czasami konieczne jest więc odpowiednie oznakowanie lasów. Dobrze widoczny znak jest świetnym nośnikiem informacji. Gdzie i kiedy warto postawić taką sygnalizację? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!

Oznakowanie lasów – dobre zarówno dla ludzi, jak i zwierząt

Oznakowanie lasów jest skuteczną metodą na przekazanie przybywającym w nim osobom istotnych informacji. Przyda się ono więc każdej jednostce odpowiedzialnej za konkretny odcinek. Jeśli reprezentujesz nadleśnictwo lub jesteś prywatnym właścicielem lasu, z pewnością będziesz musiał zainwestować w co najmniej kilka specjalnie przygotowanych znaków. Mogą one informować o wielu kwestiach. Istnieją znaki zakazujące wstępu na dany teren lub przeciwnie, zezwalające na wejście lub nawet wjazd. Od 2019 r roku weszły w życie szczegółowe przepisy normalizujące takie oznakowanie i zgodnie z Zarządzeniem 54/2019 obowiązują Tablice TL-1 mówiące o zakazie wjazdu z wyłączeniem rowerów, osób uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów i tablice TL-2 które zezwalają na wjazd i dodatkowo informują o odległościach do ważnych  punktów jak np. leśniczówka lub pomnik przyrody. Dodatkowo zamieszcza się na nich znaki drogowe, które w zależności od potrzeby, np. zwężenie drogi, niebezpieczne  czy inne niebezpieczeństwa. Każda tablica posiada znak firmowy oraz nazwę nadleśnictwa, któremu podlega dany teren. Możemy również jako użytkownik, skorzystać z zamieszczonego na tablicy Kodu QR i skanując go przeczytać pełen regulamin dotyczący zasad korzystania i przebywania na terenie lasu. Tablice muszą zachować odpowiednie parametry dotyczące wielkości, grafiki, kolorystyki. Tablica TL- 1 wymiar 600x1000 mm a tablica TL-2 900x1300 mm.

Jeśli i Ty potrzebujesz takiego znaku, to bez problemu znajdziesz go w ofercie naszego sklepu.

Oznakuj las i zadbaj o bezpieczeństwo swoje jaki i jego mieszkańców

Znaki, które znajdziesz w ofercie naszej firmy, mogą być przydatne na wiele sposobów. Warto więc zadbać o odpowiednie oznakowanie lasu. Po pierwsze, nie chcemy się zgubić, tabliczki kierujące do danych miejśc, punktów jest bardzo istotne dla turystów, spacerowiczów, rowerzystów. 

Kolejna sprawa to oznakowanie ciekawych miejsc, ścieżek przyrodniczych, pomników przyrody, Tablice z nazwą Puszczy lub Rezerwatu, Natura 2000. 

Niezwykle ważny temat w lesie to zagrożenie pożarowe. W związku z tym wiele oznaczeń dot. tego tematu tj. tablice informacyjne “Zauważyłeś pożar, alarmuj 998”, tablice “Dojazd pożarowy” z numerem dojazdu, Tablice oznakowania zbiorników wodnych “Do punktu czerpania wody”.  

Jeśli potrzebujesz takiego oznakowania lub jakiegokolwiek innego nietypowego jesteśmy do dyspozycji. Pomożemy w zaprojektowaniu i dobraniu optymalnego wymiaru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl