Rodzaje znaków bezpieczeństwa – co musisz o nich wiedzieć? Sprawdź, czy znasz wszystkie!

Zgodnie z przepisami prawa znaki bezpieczeństwa stosuje się we wszystkich miejscach użyteczności publicznej i ich otoczeniu. Ich kształty, symbole i kolory są ściśle regulowane przez normy. Muszą być tworzone w taki sposób, by ich przekaz był jasny dla wszystkich osób, które na nie spojrzą. To jeden z elementów, który ma zapewnić bezpieczeństwo w niemal każdej przestrzeni. Jakie rodzaje znaków bezpieczeństwa są dostępne na rynku i jaki jest cel ich stosowania? W dzisiejszym wpisie rozwiejemy Twoje wątpliwości w tej kwestii.

Do czego wykorzystuje się znaki bezpieczeństwa?

Podstawowym zadaniem znaków bezpieczeństwa jest precyzyjne i czytelne opisanie przestrzeni – w taki sposób, aby można było uniknąć ewentualnych zagrożeń życia i zdrowia, a także, by móc je w razie konieczności ratować. Znaki muszą być jednak prawidłowo dobrane, odpowiednio rozmieszczone i widoczne dla ludzi znajdujących się na określonym obszarze.

Ich celem jest zapobieganie niebezpiecznym zachowaniom, ale także pokazanie, jakie czynności są pożądane. Niektóre rodzaje znaków bezpieczeństwa mają ostrzegać przed zagrożeniem i wskazywać środki ochrony, które mogą okazać się niezbędne podczas sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

Poznaj rodzaje znaków bezpieczeństwa

Najprostszy podział znaków bezpieczeństwa dotyczy czterech podstawowych kategorii – znaków zakazu, nakazu, ostrzegawczych i informacyjnych. Każda grupa charakteryzuje się innym typem komunikatu, kolorem i kształtem oznaczenia. Mogą występować z opisem lub bez.

  1. Znaki zakazu – wskazują czynności i szereg zachowań, których zabrania się w danych miejscach i przestrzeniach. Ich forma to białe koło z czerwoną obwódką i czarnym piktogramem przekreślonym czerwoną linią.
  2. Znaki ostrzegawcze – jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest ostrzeganie przed realnym zagrożeniem na danym obszarze. To żółte trójkąty z czarnym piktogramem.
  3. Znaki nakazu – to informacje dotyczące pożądanych zachowań, działań i czynności, jakie należy podjąć w danym budynku lub jego przestrzeni. Występują jako niebieskie koła z białym piktogramem.
  4. Znaki informacyjne – ich celem jest precyzyjne i zrozumiałe dla odbiorców przekazanie informacji o najważniejszych elementach dotyczących bezpieczeństwa, tj. o wyjściach ewakuacyjnych czy telefonie alarmowym. Mają formę zielonego kwadratu z białą obwódką i białym piktogramem.

Znaki bezpieczeństwa są niezwykle ważne w przestrzeni publicznej. Ich odpowiednie rozmieszczenie przyczynia się do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na danym terenie. Jeśli poszukujesz znaków, które spełniają surowe wymogi przepisów prawa, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór modeli, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo na zarządzanym przez Ciebie obszarze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl