Znaki kolejowe – co oznaczają? Tłumaczymy

Z pewnością zauważyłeś, że różnego rodzaju oznaczenia pojawiają się nie tylko przy drogach, po których poruszają się samochody, ale również przy torach kolejowych. Tego typu wskaźniki przeznaczone są dla maszynisty kierującego pociągiem. Dokładny wygląd takich symboli określony jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 18 lipca 2005 r. Zastanawiasz się nad tym, co oznaczają znaki kolejowe? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

Co oznaczają znaki kolejowe?

Znaki kolejowe to symbole umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie torowiska, które przekazują informacje związane z ruchem kolejowym. Mogą mieć przeróżną formę. Niektóre tradycyjnie umieszczone są na tabliczkach, inne są wyświetlane. A to wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo maszyn poruszających się po torach.

Znak kolejowy W 13

Znak kolejowy W 13 dostępny jest w dwóch wersjach – pojedynczej i podwójnej.

W 13 pojedynczy

Pojedynczy W 13 ma formę ukośnej kraty, w której jedna strona jest biała, a druga czarna. Informuje on o przeszkodzie, która umiejscowiona jest 50 metrów dalej. Umieszcza się go po obu stronach torowiska. Kierujący pługami odśnieżnymi, podbijarkami lub oczyszczarkami tłucznia muszą być wtedy szczególnie ostrożni.

W 13 podwójny

Na ten znak składają się dwie pary ukośnych krat w kolorach czarnym i białym, umieszczone pionowo. Znaczenie ma bardzo podobne jak opcja pojedyncza, jednak ustawia się go w miejscu, gdzie w odległości nie mniejszej niż 150 metrów występują za sobą dwie przeszkody. Również ustawia się go po obu stronach torowiska.

Znak kolejowy D0

Znak kolejowy D0 to okrągła, pomarańczowa tarcza, dookoła której znajduje się czarny pierścień. To wszystko wykończone jest białą obwódką. Widząc ten sygnał, maszynista wie, że zbliża się do sygnału D1, oznaczającego komendę „stój”. Takie oznaczenie powinno być wykonane z materiałów odblaskowych, by nie stosować na nim nocnego sygnału.

Specjaliści pracujący na kolei z pewnością zdają sobie sprawę z tego, co oznaczają znaki kolejowe. Dzięki takim właśnie produktom są w stanie właściwie oznaczyć tory ruchu i zagwarantować bezpieczny przejazd zarówno pracownikom, jak i pasażerom korzystającym z pociągów. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz w pełni profesjonalne oznakowanie, które zaskoczy Cię swoim solidnym wykonaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl