Znaki ostrzegawcze drogowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Znak drogowy pełni ważną rolę w ruchu drogowym. To, jakie ma on znaczenie i w jaki sposób powinni zachować się kierowcy i piesi, którzy go widzą, zostało określone w przepisach prawnych. Wyróżnia się znaki poziome i znaki pionowe. Jednym z rodzajów tych drugich są znaki ostrzegawcze drogowe. Czy wiesz, na czym polega ich istota? Oto garść najważniejszych informacji, które Ci ją przybliżą. 

Jaką funkcję pełnią znaki ostrzegawcze drogowe?

W Polsce wyróżnić można 42 rodzaje znaków ostrzegawczych drogowych. Mają one za zadanie informować uczestników ruchu drogowego, czyli kierowców i pieszych o możliwym niebezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wskazują także, że należy zachować szczególną ostrożność. Zazwyczaj znajdują się w miejscach, w których niebezpieczeństwo jest stałe, jednak mogą pojawiać się też tam, gdzie zagrożenie jest tylko prawdopodobne. 

Znaki ostrzegawcze drogowe, czyli jakie?

Znaki drogowe, które kategoryzowane są jako ostrzegawcze, mają kształt trójkąta równobocznego. Jego wierzchołek znajduje się u góry. Odmienny wygląd posiada jedynie znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, którego to wierzchołek skierowany jest w dół. W Polsce znaki ostrzegawcze drogowe mają żółte tło i czerwoną obwódkę. Jeżeli na znaku znajduje się symbol, to ma on zazwyczaj kolor czarny. Zdarza się, że na pojedynczych znakach pojawia się on w kolorze białym i czerwonym. Znaki ostrzegawcze drogowe informują na przykład o niebezpiecznym zakręcie w prawo, nierównej drodze, progu zwalniającym, robotach drogowych, śliskiej jezdni, przejściu dla pieszych, lotnisku, niebezpiecznym poboczu czy wypadku drogowym. 

Znaki ostrzegawcze drogowe w Europie

W Europie obowiązuje ujednolicony system znaków drogowych – dotyczy on również ostrzegawczych znaków drogowych. Mimo to można odnaleźć pomiędzy nimi ważne różnice. Przede wszystkim może to być inny kolor tła. W przypadku znaków ostrzegawczych jest to najczęściej zmiana na kolor biały. Warto wiedzieć, że żółte tło i czerwoną obwódkę mają jedynie znaki ostrzegawcze w Polsce, Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Grecji, Macedonii, Islandii, Finlandii i Chorwacji (jedynie starsze znaki). W innych europejskich krajach w taki sposób oznaczane są tymczasowe znaki drogowe. Różnice mogą pojawiać się także w piktogramach, które mogą być odmienne w zależności od państwa.

Znaki drogowe ostrzegawcze mają niezwykle ważne znaczenie dla bezpiecznego ruchu drogowego. Jeśli potrzebujesz znaków i chcesz mieć pewność, że są wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, zapraszamy do naszego sklepu www.drogowi.pl. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór solidnych produktów, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl